Punto Copy olarak 3D baskı hizmetlerimizde kullanmakta olduğumuz FDM 3D yazıcılar, bir 3D nesne oluşturmak için katmanı termoplastik katman üzerine yerleştirerek çalışır. Bu yöntemde, her yeni katmanın altındaki katman tarafından desteklenmesi gerekir. Modelinizde aşağıdaki hiçbir şey tarafından desteklenmeyen bir çıkıntı var ise, başarılı bir baskı elde etmek için ek 3D baskı destek yapıları eklemeniz gerekir.

Çıkıntıları veya köprüleri olan modellerin baskısı için kesinlikle gereklidir. Öte yandan, maliyetlerini arttırır, daha fazla baskı sonrası iş ekler ve modelin yüzeyine zarar verebilirler. 3D baskı destek yapılarının doğru olması 3D baskı karmaşık modellerinin çok önemli bir yönüdür.

Bu yazıda, 3D baskı destek yapıları hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

3D Baskı Destek Yapılarına Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Genel olarak, modelinizde aşağıdaki herhangi bir parça tarafından desteklenmeyen bir çıkıntı veya köprü var ise, 3D baskı yapabilmek için 3D baskı destek yapılarını kullanmanız gerekebilir. İşte Y, H ve T harflerinin yardımıyla gösterilen çıkıntı ve köprülerden bazı örnekler.

Bütün çıkıntıların desteğe ihtiyacı yoktur – 45 derece kuralı.

Ancak, tüm çıkıntıların desteklenmesi gerekmez. Genel kural şudur: Bir çıkıntı dikeyden 45 dereceden daha az bir açıda eğilirse, bu çıkıntıyı 3D baskı destek yapıları kullanmadan yazdırabilirsiniz.

3D yazıcıların ardışık katmanlar arasında çok küçük bir yatay ofset kullandıkları ortaya çıkıyor. Böylece bir katman bir önceki katman üzerinde mükemmel bir şekilde istiflenmez, daha ziyade küçük bir marj ile istiflenir. Bu, yazıcının dikeyden fazla eğilmeden çıkıntıları yazdırmasını sağlar. 45 derecenin altındaki her şey önceki katmanlar tarafından desteklenebilir. 45 derece başarısızlık çizgisi olarak kabul edilir.

Bu özellik en iyi Y ve T harfleriyle gösterilmiştir. Y harfindeki iki çıkıntı, dikeye göre 45 dereceden daha az bir açıya sahiptir. Bu nedenle, Y harfini yazdırmak istiyorsanız, herhangi bir 3D baskı destek yapısını kullanmanıza gerek kalmaz!

Öte yandan, T harfindeki çıkıntılar dikey ile 90 derecelik bir açıya sahiptir. Bu nedenle, T harfini yazdırmak için 3D baskı destek yapıları kullanılmalı, aksi takdirde sonuç aşağıda gösterildiği gibi bir karışıklık olacaktır.

Sonuç

Destek yapıları 3D baskıda modele göre zorunlu bir fedakarlıktır. Modelinizdeki zor çıkıntılar ve köprüler yazdırmak için onlara ihtiyacınız var.

Çoğu zaman, destek kullanmak zorunda olduğunuz kadar kötü bir çıkıntıya veya köprüye sahip olursunuz. Bu durumda, çıkarma sırasında çok fazla malzeme israf etmediğinizden veya modele zarar vermediğinizden emin olmalı.

Bu makalenin 3D baskıda yerine göre support kullanım sebeplerini anlattık…

Makale hakkında sorularınız ve önerileriniz için: makale@puntocopy.com

3D Baskı fiyat teklifi almak için: bilgi@puntocopy.com