Yazıcılar, ofset baskı makinaları, dijital baskı makinaları ve diğer basım aygıtları ise baskı tekniğinde renk teknolojisini CMYK üzerine kurmuştur. İngilizce Cyan: Cam Göbeği, Magenta: Eflatun, Yellow: Sarı, Key: Anahtar renk (siyah) kelimelerinin baş harfleriyle tanımlanan ve dört ana renk ile bütün renkleri elde etmeye yarayan teknolojidir.

Tarayıcılar, dijital kameralar ve ekranlarda kullanılan renk gösterim teknolojisi RGB dir. İngilizce Red: kırmızı, Green: yeşil ve Blue: mavi kelimelerinin baş harfleriyle tanımlanan ve üç ana renk ile bütün renkleri elde etmeye yarayan teknolojidir.

Bu sebeple görsel olarak RGB ile hazırlanan tüm renkler, basılı hale gelirken CMYK kullanılarak yeniden tanımlanır. Bu çeviri için baskı makinalarının ön tarafında renk hazırlama işlemi çalıştırılır. Yazılımlar aracılığı ile gerçekleştirilen bu işlemler RGB kodlamasıyla gelen bilgiyi, CMYK ya transfer eder.

Baskıya geçilmeden önce kullanılan bütün RGB renkler CMYK ya transfer edilmiş olmalıdır.

RGB ışın kombini ile beyaz elde etme.

CMYK toner kombini ile siyah elde etme.

Ekran üzerinde gördüğünüz kimi renkler, baskı sonrası elde edilemez. (Bilhassa parlak ve ışıltılı olanlar). Bu sebeple çalışmalarınızı hazırlarken kullandığınız programda renk paleti olarak CMYK seçimini yapmanız, doğru sonuca erişmeyi kolaylaştıracaktır. Gerçi bu durumda da ilgili program CMYK paleti, RGB ekran üzerinden, çevrim yaparak, göstermeye çalışacaktır.
Ayrımsayacağınız bir diğer konu ise renk tonlarındaki farklılık olacaktır. Güçlü, parlak ve dolgun RGB yerini, soluk, mat ve naif CMYK ya bırakacaktır. Ana renk geçişlerinde ve arka fon kullanımlarında bu fark daha belirginken, renkli resim ve grafiklerde bu daha az hissedilecektir.

RGB renkler
(ekranda gördüğünüz)

CMYK renkler
(basılmış gördüğünüz)

Oldukça kullanışlı bir çözüm aracı da, Pantone kataloğudur. Çalışmalarınızı hazırlarken kullandığınız renkleri Pantone kodlarıyla eşleştirmeniz, sonucun başarısını artıracaktır. Üç binden fazla, çevrim kombinasyonu denenmiş, renk barındıran bu standart ile hedeflediğiniz sonuçlara daha yakın değerler gözlemlersiniz.
Bu konuda yüksek hassasiyete sahipseniz, ilk önce düşük miktarda sipariş verip, sonuçtan memnun kalmanız halinde kalan baskıyı sipariş etmenizi öneririz.

Unutmayın ki, ekranlar da renkleri farklı gösterir. Eski model tüplü monitörler, şimdiki LCD monitörlere nispeten daha başarılıdırlar. Kullanılmakta olan baskı makinaları, ekranların aksine, renk standardı taşımakta ve periyodik olarak kalibre edilmektedir.