Son derece etkili bir broşür, işletmenizin neyle ilgili olduğunu ve müşterileriniz için neler yapabileceğinizi açık ve öz bir şekilde detaylandırır. Öte yandan, kötü tasarlanmış bir broşür sadece potansiyel alıcıları rakiplerinize çekecektir.

Broşür, bir şirket, bir etkinlik, bir kampanya, ürün veya hizmet hakkında çeşitli bilgiler içermektedir. Tipik olarak çift kırım veya üç kırım olan tek bir tabakadır. Bazı broşürler c katlıdır, diğerleri ise z katlıdır.

Broşür 101

Diğerleri artık bir broşürün vaktinin geçtiğini düşünebilir, özellikle şimdilerde her şey dijital hale getirilmiş gibi görünüyor. Profesyonel olarak tasarlanmış bir broşür, önemli bir yol gösterici pazarlama stratejisi olabilir.

Bu senaryoyu düşünün: Bir ticaret fuarına katıldınız ve etkili kişileri ilk defa bir araya getirdiniz. Biriyle yaptığınız kısa toplantıda, birbirinizin şirketi, ürünleri veya hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

Ama yollara ayırdığınız zaman ne olur?

İyi tasarlanmış bir broşür, işinizin neyle ilgilendiğini, ona ve tanıştığınız diğer insanlara bir hatırlatma olacaktır. Broşürünüz, rakiplerinizden sizi neyin ayırdığını onlara anlatacaktır.

İyi Bir Broşür Tasarlama İpuçları

Güçlü bir broşür okuyucularını eğitebilir, şirkete iyi kredibilite ve yetki verebilir, hedef kitleyi artırabilir ve tüketicileri harekete geçmeye ikna edebilir. Birçok grafik tasarımcı için kaliteli bir broşürü oluşturmak büyük zorluktur.

Aşağıda, grafik tasarımcınızın markanız için en iyi broşür tasarımını nasıl oluşturabileceğine ilişkin 15 ipucu ve püf noktası verilmiştir:

1. Amacınızı avucunuzu içi gibi bilin.

Tasarımınızı etkili hale getirmek için, bunun ne anlama geldiğini anlamanız önemlidir. Broşürün amacı sizi doğru yöne yönlendirecektir. Bir yardım konseri için mi? Bir yarışma? Bir reklam? Bir etkinlik?

Broşürün amacı hakkında daha fazla bilgi edinin, böylece tasarımı uygun şekilde seçebilirsin. Bunun bir iletişim tasarımı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Broşürün içine koyduğunuz her şey, kitlenizle doğrudan bir ilişkilidir.

2. Müşterilerinizi tanıyın.

Bir broşür bir iletişim aracı olduğundan, hedef pazarınızı bilmeniz önemlidir. Bu sayede ilgi alanlarını yakalayabilirsiniz.

Örneğin, yemekleri hedefliyorsanız, yemek pişirme veya gastronomik lezzetlerle ilgili bir şey seçin. Hedef pazarınızın ihtiyaç ve isteklerini broşürde ne kadar çok belirlerseniz o kadar etkili olur.

Şimdi, bu tür bilgilerin farkında değilseniz, satış görevlilerinizle veya müşterilerinizle konuşmak için zaman ayırın. Sunduğunuz ürün ve ihtiyaç duydukları şeyler için en iyi tasarımı bulmak için yanıtlarını kullanın.

3. Yaratıcı olun, benzersiz olun.

Sizi rekabetinizden ayırmak için yaratıcılık önemlidir. Bu zamanda ve tasarımcıların yaratıcılığının şaşırtıcı olduğu dönemlerde, eşsizlik her şeyden önemlidir.

Özgün ve özgün bir tasarımı hedefleyin. Aynı zamanda benzersizliğinin de tanınması önemlidir. Raftaki diğer broşürlerle karıştırıldığında bile öne çıkabilen bir tasarımı düşünün. Markanın kimliğini yaratıcılık yoluyla güçlendirmek tavsiye edilir.

4. Yazı tipi kısıtlamalarını uygulayın.

Bir proje için tasarım yapmaya başladığınızda, kullanmak istediğiniz yazı tipi veya yazı tipleriyle işe atılmak yeterince kolay. Birden fazla yazı tipinde bir broşür görmek eğlenceli olsa da, özellikle potansiyel müşteriler için başkaları için hayal kırıcı olabilir.

Kullanılacak yazı tipi veya yazı tiplerini seçerken kısıtlama uygula. Şirketinizin zaten bir imza yazı tipi varsa, oradan gidin. Broşürün tamamı için bu yazı tipini kullanabilir veya cazip hale getirmek için bir veya iki tane daha ekleyebilirsiniz.

5. Doğrudan noktaya gidin.

Bu bir broşür, bir kitap değil.

Şirketinizin tüm başarılarını ve başarılarını listelemenin cazibesinden uzak durun. Ürününüz veya hizmetinizle ilgili tüm bilgileri koymaktan kaçının. Çok fazla bilgi sadece okuyucuları karıştırır ve broşürün ana noktasını sulandırır.

Bunun yerine, piyasanın dikkatini çekecek olana odaklanın. Bir ilgiyi kısa bir sürede işaretleyin, böylece okuyucular, onlarla iletişim kurduğunuz şeyleri kolayca kavrayabilir.

6. Büyük kelimelerden kaçının.

Kullandığınız kelimeler ne kadar karmaşık olursa, alacağınız güvenilirlik o kadar az olur. Kitlenizi bulanık kelimelerle etkilemek zorunda değilsiniz. Aslında, onları ne kadar çok kullanırsanız, ana noktanızı iletmeniz sizin için o kadar zor olur. Broşürler için, basit Türkçe ile ilerlemek en iyi yoldur.

7. Okuyucular için tasarlayın.

Birçok grafik tasarımcının zorlandığı konudur, okuyucular için tasarımı önceliklendirmek ve okuyuculara konforlu bir deneyim yaşatmak için çabalamaktadırlar.

Bir tasarımcı olarak, kendinizi markanın hedef pazarınızın yerine koymanız gerekir. Eğer seyirci renkten kırmızıya pozitif tepki verirse, gölgeden nefret etseniz bile, onu tasarımla birleştirin. Bu şekilde düşünün: okuyucularınızın zevkine hizmet ediyorsunuz.

8. Başlığa bir vurgu koyun.

Broşürün başlığı, okuyuculara broşürün neyle ilgili olduğunu anında söylemelidir. Örneğin, reklam içinse, başlık teklif edilen ürün veya hizmeti ve kullanıcı için neler yapabileceğini iletmelidir.

İşletme sahiplerinin başlıkları ile ilgili en yaygın sorunlardan biri, şirket bilgileriyle onları karalamaktır. İşletmeyle ilgili temel detaylara ihtiyaç duyulurken, broşürün başlığı olarak vurgulanmamalıdır.

9. Harekete geçirici mesaj ekleyin.

Ancak broşürünüzün iyi tasarlanmış olması, bir harekete geçirici mesaj içermemesi durumunda, gerçek amacına hizmet etmeyecektir. Kitlenizin ürününüzü satın alacağını veya güzel broşürünüzün taşındığı için etkinliğinize gideceğini asla düşünmeyin. Bu şekilde işlemiyor.

Göz alıcı bir broşürünüz olsa bile, okuyucuların sizinle iletişim kurması veya ne teklif ettiğinize erişmesi için okuyucuya motivasyon sağlamalısınz.

10. Doğru renkleri seçin.

Bu, harika bir broşür oluşturmanın zorluklarından biridir. İnsanlar renklere farklı cevap verirler. Bazıları görünürde belirli bir renkten nefret ederken, diğerleri renkleri nedeniyle bir broşür alacaklar.

Yazı tiplerinde olduğu gibi, şirketin imza renkleri varsa bunları kullanın. Ve ardından, marka renklerini kullanarak farklı tonlara dalın.

11. Yüksek kaliteli kağıt kullanın.

Pazarlama söz konusu olduğunda, kırılgan broşür kağıdı zayıf bir el sıkışmasının karşılığıdır. İyi bir izlenim yaratmak ve güveni artırmak için, hangi kağıdı kullandığınızı düşünün. Öne çıkacak yüksek kaliteli kağıtları seçin. Düzenli ve çirkin olanlardan daha pahalı olabilir, ancak markanıza önem verdiğinizi gösterecek ve okuyucularınız için çaba harcayacaktır.

12. Uygun görüntüleri ekleyin.

Resimsiz bir broşür sıkıcı bir broşürdür. İnsanlar görsel mahluklardır. Güzel, ilgi çekici veya eğlenceli bir şeye bakıyorsak daha fazla ilgi çekmeye eğilimliyiz. Ve metin mesajları nadiren bu cazibe sunuyor. Ama görüntüler var.

Tasarımı daha okuyucu dostu hale getirmek için, broşürün ana temasıyla ilişkili uygun ve alakalı fotoğrafları seçin. Ayrıca, jenerik görüntüleri kullanmaktan kaçının. Ücretli görüntülere yatırım yapmanız gerekiyorsa, bu yoldan gidin. Ya da broşür için fotoğraf çekimi için bütçeniz varsa, o zaman çok daha iyi.

13. Okuyucularınızdan geri bildirimi kolaylaştırın

Broşürde isminizin, web sitesinin, iletişim bilgilerinizin ve işinizin e-postasının göründüğünden emin olun. Markanızda sosyal medya hesapları varsa, bunları da ekleyin. Ayrıca, okuyucularınızın rahatlığı için bir QR kodu eklemekte akıllıca bir fikir olucaktaktır.

14. Bir seçenek verin.

Tek bir proje için farklı tasarımlar yapma özgürlüğüne sahipseniz, tasarım kaslarınızı esnetin. Broşürlerin hepsi aynı görünmemelidir. Bugünün pazarı değişiyor ve bu geleneksel reklam aracıyla yapabileceğiniz bir şey, aynı bilgi ile birden fazla broşür tasarımına sahip olmak. Bu, kitleye en çok hangisini seveceğini seçmek için seçenek sunar.

15. Broşürü saklamaya değecek hale getirin.

Uzun süre dayanabilen bir tasarım hedefleyin. Bu, kaliteli kağıt kullanmak, doğru yazı tiplerini ve renkleri seçmek ve değerli içerik eklemek anlamına gelir. Tasarımda değerini artırabilecek bir şey olmalı ve buna değer olmaya değer.