Broşürler, kartvizitler, posterler veya diğer pazarlama materyalleri için pazardaysanız, mükemmel tasarım, renk düzeni, kopya ve düzen ile gelmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Ancak, bu kutuların tümünü işaretledikten sonra bile, yapılması gereken diğer önemli bir karar daha vardır: Dijital baskı ve ofset baskı arasında seçim yapma.

Bu yazımızda, iki yazdırma tekniği arasındaki farklılıkları ele alacağız ve avantajlarının ve dezavantajlarının neye benzediğini göstereceğiz. Ayrıca, projeniz için en iyi süreci seçerken kararınızı etkiemesi gereken faktörleri de listeleyeceğiz. Ve doğal olarak, bazı örneklere bakacağız, böylece hem dijital hem de ofset baskıda en iyi hissi elde edersiniz.

Matbaa (ofset) baskı: maziye yolculuk…

Litografi olarak da adlandırılan ofset baskı, yüksek hacimli ticari işler için en yaygın baskı türüdür. Büyük makinelerden geçen gazetelerin videolarını hiç gördünüz mü? İşte bu ofset baskı.

Nasıl çalışır: İlk olarak, yazıcı tasarımı her bir renk için bir metal plaka üzerine işler. Tipik olarak dört renk kullanılır (camgöbeği, macenta, sarı ve siyah, kısaltılmış CMYK), fakat ofset baskı, bunun yerine özel mürekkep renkleri (en çok Pantone renkleri) kullanılmasına da izin verir.

Ardından, tasarım plakalardan lastik rulolara aktarılır. Mürekkebin farklı renkleri kauçuk üzerine yayılır ve daha sonra kağıt aralarında çalışır. Kağıt, son görüntüyü elde etmek için tüm rulolardan geçerek, rengi katmanlara ayırır.

Matbaa (ofset) baskının yararları

Üstün, güvenilir görüntü kalitesi. Çizgiler veya lekeler olmadan temiz, farklı türde ve resimler için ofset baskıya güvenin

Renklerin doğruluğunu ve tasarımdaki dengesini ifade eden daha iyi renk kalitesi. Ofset baskı, her bir iş için özel renk mürekkepleri karıştırabileceğinden, doğal olarak renkleri ortaya çıkarır.

Hemen hemen her türlü malzeme üzerinde eşit derecede iyi çalışır.

Büyük hacimli işler için, daha düşük birim maliyet. Ofset işi başlatmak için çok masraflıdır. Çokça zamana ve paraya maal olan görüntü levhalarını yaptırmak zorundasınız. Bu levhalar adetten bağımsız olarak fiyatlandırılması sebebiyle adetin fazla olması halinde birim maliyet çok azalmaktadır.

Matbaa (ofset) baskının dezavantajları

 • Düşük hacimli işlerin yüksek maliyeti
 • Tek Görüntü için en az 1000 adet koşulu olması
 • Plakaların oluşturulmasının gerekli olması sebebiyle daha uzun zaman alması.
 • Bir hata olması durumunda. Bir noktada yazım hatası yapmazsanız ve bir partiyi mahvederseniz, düzeltmek daha zordur ve tüm işleme yeniden başlanır.

Dijital Baskı: şehirdeki yeni çocuk

Dijital baskı sahneye geldiğinde, ofset baskının neler yaptığını ve bunun için gerekli olan adımlardan kurtulmuştur. Bu teknik, matbaa (ofset) baskıda gereken adımlardan olan; provaları, plakaları rafa kaldırıyor ve  ıvı mürekkep veya toz toner ile doğrudan baskı yüzeyine bir tasarım uyguluyor.

Evde kullanmakta olduğumuz yazıcılar mı? Evet. Büyük baskı şirketlerinde daha büyük, daha hızlı ve daha hassas olanları kullanılmaktadır.

Dijital Baskının faydaları

 • Daha hızlı geri dönüş süresi
 • Her baskı aynıdır. Su ve mürekkep içindeki dengesizliklerden kaynaklanan garip hata riskini daha aza indirmiş olursunuz.
 • Düşük hacimli işler için daha ucuz.
 • Tek bir yazdırma işi içinde bilgi değiştirme. Örneğin, bir konser veren kartpostallar yazdırıyorsunuz. İki şov için iki kart seti oluşturmak için toplu işin bölümlerinin tarihlerini ve yerlerini değiştirebilirsin.

Dijital Baskının dezavantajları

 • Büyük hacimli işler için daha yüksek maliyet
 • Biraz daha düşük kalite ve ekstra keskinlik
 • Gradient geçişlerde daha düşük kalite

Karar: Dijital ile Matba (ofset) arasında nasıl karar verilir

Bir sonraki projeniz için dijital baskı veya matba (ofset) kullanıp kullanmayacağınızdan emin değilseniz, doğru tercihe odaklanmak için bu listeyi inceleyin:

Hacim: proje ne kadar büyük?

Projeniz ön maliyetlerin üstesinden gelmek için yeterince büyükse – ve genellikle 1000’den fazla adetten bahsediyorsanız- ofset baskı size bir avantaj sağlayacaktır. Muhtemelen yeterince yüksek bir hacimde daha az maliyetli olacak harika görünümlü bir baskı elde edersiniz.

Zaman: aceleniz var mı?

Çözümünüz dijital baskı. Matbaa (ofset) baskı son dakika yapılamaz hatta yalnızca kartvizit baskısı bile yaklaşık 1 hafta sürmektedir.

Özel çalışma: Özel bir şeye ihtiyacınız var mı?

Burada ne kadar farklı birşey istiyorsunuz ? Dijital baskının,projelerinizi özelleştirmenin en kolay ve ucuz yolu olduğuna hiç şüphe yok.

Numune: önce bir örnek görmen gerekicek mi?

Baskıdan önce basılı bir örnek görmeniz gerekiyorsa, dijital avantaj sağlar. Bir matbaa (ofset) baskısına yönelik renk kanıtı elde etmek için, projenin en pahalı kısımlarını (plakalar ve mürekkep) yaptırmanız gerekir; bu da çok pahalıya mal olur.

Tür: ne bastırmak istiyorsun?

Kartvizit, not defterleri, kartlar veya davetiyeler?

1000 adetten fazla ihtiyacınız varsa, ofset seçmek herzaman mantıklı olucaktır.

Poster veya kitap kapağı ?

Eğer ihtiyacınız olan adet fazla ise ve içeriği çoğunlukla fotoğraftan oluşmakta ise matbaa (ofset) baskıdan devam etmenizi oneririz.

Broşür, katalog ?

Vaktiniz varsa ve adetli istiyorsanız matbaa (ofset) sizin çözümünüz olacaktır fakat vaktiniz yok, bir fuara yetişmeye çalışıyorsanız doğru çözüm dijital baskıdır.

Son Söz

Kişisel tercih kesinlikle bir rol oynarsa da, dijital ve ofset baskı arasındaki farklar, hangi yöntemin projenize en iyi şekilde hizmet edeceğini seçerken bazı kararlar vermenizi sağlar. Bu nedenle, projeniz için hangisinin en iyisi olduğundan emin değilseniz, bizden yardım almaktan çekinmeyin!